• هم‌پیوندی قیمت‌های فیزیکی و آتی گاز طبیعی

  بازار گاز طبیعی آمریکا از شبکه‌ای از قیمت‌های برای منظورهای متفاوت (خانگی٬‌تجاری٬ صنعتی٬ الخ) در نقاط مختلف تشکیل می‌شود ولی قراردادهای آتی صرفا برای گاز تحویلی در یک نقطه خاص (هنری هاب٬ لویزیانا) وجود دارد. در این مقاله به این سوال پرداخته‌ام که رابطه بین قیمت‌های فیزیکی و قیمت‌های بازار کاغذی چه‌گونه است و کدام یک پیش‌رانه دیگری است. بازار گاز ایران هم در حال تحول است و قرار است بازارهای منطقه‌ای و قراردادهای آتی گاز در کشور بگیرد. در این صورت سوال مشابهی برای ایران هم مطرح می‌‌شود.

  بازگشت
نظرات

2 پاسخ به “هم‌پیوندی قیمت‌های فیزیکی و آتی گاز طبیعی”

 1. سیدمحسن می‌گه:

  سلام؛ مقاله شما را خواندم؛ واقعیت شکل دو برایم بسیار جالب بود! جایی ک نوسانات بسیار شدیدتر قیمت گاز مصرفی خانگی را در طول زمان نشان میداد؛ آیا بازار گاز فیوچر قابلیت سفته بازی دارد؟ نوسانات این بخش بسیار پردامنه است. در ضمن کاش اشاره ای هم میکردید ک چرا قیمت گاز سیتی گیت از گاز خانگی این قدر کمتر است؟ موضوع مالیات است؟

  در ضمن دلیل این تفاوت برای قیمت انواع شبیه به هم مانند خانگی و خدمات و سیتی گیت/ صنعت و برق/ چیست؟

  ببخشید ک پرسش ها ارتباط زیادی با موضوع بررسی اشاره شما ندارد.

 2. سیدمحسن1 می‌گه:

  سلام؛

  مقاله شما را خواندم؛ واقعیت شکل دو برایم بسیار جالب بود! جایی ک نوسانات بسیار شدیدتر قیمت گاز مصرفی خانگی را در طول زمان نشان میداد؛ آیا بازار گاز فیوچر قابلیت سفته بازی دارد؟ نوسانات این بخش بسیار پردامنه است. در ضمن کاش اشاره ای هم میکردید ک چرا قیمت گاز سیتی گیت از گاز خانگی این قدر کمتر است؟ موضوع مالیات است؟

  در ضمن دلیل این تفاوت برای قیمت انواع شبیه به هم مانند خانگی و خدمات و سیتی گیت/ صنعت و برق/ چیست؟

  ببخشید ک پرسش ها ارتباط زیادی با موضوع بررسی اشاره شما ندارد.

پاسخ دهید

لطفا با فونت انگلیسی به سوال زیر پاسخ بدهید: *

درباره خودم

حامد قدوسی٬ متولد بهمن ۱۳۵۶ هستم و با همسرم مريم موقتا در نزدیکی نیویورک زندگي مي‌كنم. در دانش‌گاه اقتصاد مالی درس می‌دهم. به سینما، فلسفه و دين‌پژوهي هم علاقه‌مندم.
پست الکترونیک: ghoddusi روی جی‌میل

جست و جو

اشتراک ایمیلی

ایمیل خود را برای دریافت آخرین مطالب وارد کنید.

بایگانی